logo

10 Eylül 2018

Stratejist Taner Akkuş Uyarıyor ”Belediye Başkan Adayı” Adaylarının Dikkatine!

‘2019 Mart yerel seçimlerine aylar kala bir taraftan Partilerin seçim sonrası teşkilat yapılanması tamamlanırken, bir taraftan da yerel yönetimler seçimleri “aday adayları başvuruları” kabulü için gün saymakta.

Ortalama 55 milyon civarı seçmenin, yerel yöneticileri seçmek için sandığa gideceği mahalli idareler seçimlerinde, Belediye başkanı aday adayları nelere dikkat etmeli. En önemlisi de toplumsal hizmette kişisel, eğitim, tecrübe ve sosyal anlamda ne tür özelliklere sahip olmalıdır. Tüm bu önemli soruları Analist Taner Akkuş’a yönelttik.

 

Stratejist ve Analiz Uzmanı Taner Akkuş, Türkiye’de ilk olan nefesten kimlik analizi, boşanma öncesi arabuluculuk, evlilik öncesi eğitim, empatiye davet, öfke ile sinir ayrımı, moral ve motivasyon sağlama gibi toplumsal meselelere duyarlılık amaçlı projelerinin arasına geçtiğimiz günlerde, toplum yararlı “beyin resetleme” isminde önemli bir proje daha ekleyerek bir ilke daha imza atmıştı.

 

Mahmut Boydak’a konuşan Akkuş, Aday Adayları hizmetine talip olduğu il ve ilçenin, sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli ve her şeyden önce seçilecek olan belediye başkanının toplum içinde itibar gören, saygın, sevilen ve güvenilir olması başta olmak üzere o kentin insanı olması ve seçileceği kenti iyi bilmeli hatta o kentte yetişmelidir. Bir yerin sorunlarını en iyi bilen o kentin kendi insanıdır dedi.

 

 

TOPLUM NASIL BİR “ADAY PROFİLİ” BEKLİYOR?

 

Akkuş, “Aday Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Önerilerini Şöyle Sıraladı;”

-Gittiğiniz yerlerde konuşarak sürekli anlatmayın, ikna etme hırsı ile yanlışa düşmeyin. Dinlemeye çalışın, çünkü dinlemek iyi bir anlama ve karşı tarafa kendini değerli hissettirme yöntemidir.

– Sizi dinleyenler arasında cinsiyet, yaş, meslek, memleket, mahalle ve azınlık gibi topluluklara göre ifadelerinizi özelleştirin, insanlar sizde kendilerine ait bir şeyler mutlaka bulmalı.

-Seçim sloganınızın ana temeli sosyal haklar ve toplumsal hizmetler amaçlayan sürdürülebilir projeler oluştursun. Projeleri, aday olduğunuz yerin ihtiyaçlarını dikkate alarak planlayın. Asla kentsel dönüşüm ve kentsel yatırımlarından bahsetmeyin.

-Kadınlar, eskisine nazaran daha yüksek oranda eşinden-kocasından bağımsız oy kullanıyorlar. Seçim kampanyasının tamamında kadınları ve onların yasal ve sosyal haklarını gözetin.

-Vaatlerinizin omurgasında gençler daima aktif ve söz sahibi olmasını sağlamak olsun. Gençleri heyecanlandıran şey kendilerini ifade edebilecekleri ve gösterebilecekleri alanlardır.

-Açık hava, mekan ve hiç bir araç önemsiz değildir, her mecraya reklam verin. Sokaklar, caddeler, meydanlar, esnaflar, TV’ler, radyolar, gazeteler, internet ve akla gelecek tüm alanlarda reklamınız olsun.

-Görsel ve Dijital (sosyal) medyanın gücünü gözeterek kullanın ve mutlaka profesyonel destek alın.

-Konuşmalarınızda parti liderinizin sözlerinden alıntılar yapın, atasözlerini kullanın, akılda kalacak özlü ve güzel sözlerle alkışlanacak kısa cümleler kullanın.

-Rakip adaylarınızı ve sizden önceki muhaliflerinizi asla ama asla kötülemeyin. İyi sözlerle hep yad edin.

-Dini, sosyal, kültürel veya etnik bir grup hakkında “Onlar bizden değil” diyerek kesinlikle ön yargılı olmayın. En olmadık görünenlerden bile oy alabilirsiniz.

-Selamlaşırken, tokalaşırken, konuşurken karşınızdakine değer verin, göz göze gelin, doğal davranın. Üslupta saygı sınırını koruyun. Yanlış yaptığınızda, konu büyümeden özür dileyin.

-Teşkilatın her kademesiyle telefonlaşın ve onlarla koordineli hareket edin.

-Geçmişinize ait ve Aleyhinize olan bir haberden (demeç, fotoğraf, video, haber, twit vb.) dolayı tepki ile karşılaştığınızda, hatalarınızı usulüne göre kabul edin ki kusurlarınız ile birlikte sizi kabul etsinler dedi.

 

Tüm Aday Adaylarına seslenen Akkuş, “Barış içinde yarışın. Kaybeden hiç kimse olmasın kazanan il, ilçe ve tüm Türkiye olsun”. Etrafta bulunan; devletimizin önemli isimlerini kullanarak, “dosyalarınızı şu kadar fiyata üst düzey yöneticilere verilerek adaylığınızı garantileriz” diyerek sizden menfaat elde etmek isteyenlere dikkat edin. En önemlisi de aday olamadığınız takdirde, partinizi ve parti yönetiminizi asla kötülemeyin (parti sofrasında yedikleriniz ve içtikleriniz hürmetine), olabilir ki başka alanlarda partinizi temsil edecek farklı görevler alabilirsiniz çağrısında bulundu.

 

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?