logo

Sancaktepe’de “Evliya Çelebi Seyahatname” Seminerleri Başladı

Genç Gelecek Evliya Çelebi Gezi Kulübü tarafından Prof. Necmettin Erbakan Külliyesi’ nde “ Evliya Çelebi Seyahatname” seminerleri başladı.

Yazar Kadriye Bayraktar tarafından verilen seminerde, Evliya Çelebinin 50 yıl boyunca gezip gördüğü yerleri kendine has üslûbu ile anlattığı Seyahatnamesinde geçen bilgilerden yola çıkarak gençlere anlattı.

Yazar, “Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatnamesi’ nde, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi, gezi ve edebiyat açısından önemli bir yere sahip olmaktadır” dedi.

Kadriye Bayraktar, Evliya Çelebi’nin daha küçük yaşlardan itibaren içinde müthiş gezi arzusu olduğunu, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak istediğini ifade etti. Bayraktar, kendisinin anlattığına göre Eminönü’n deki Ahi Çelebi Camiinde gördüğü bir rüya üzerine meşhur gezilerine başladı” dedi.  1040 Muharrem ayının Aşure Gecesi (19 Ağustos 1630) gördüğü rüya şöyledir: Rüyasında İstanbul’da Yemiş İskelesi civarında Ahi Çelebi Camii’n dedir. Orada muazzam bir cemaat vardır. Dikkat eder, İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav)’i baş tarafta görür. Dört sadık halifesi ve diğer ashabı da hep oradadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) yanına gidip ondan şefaat dilemek arzusundadır. Ama bir türlü cesaret edip de gidemez. En sonunda bir cesaretle gidip “Şefaat Ya Resulullah” diyeceğine, “Seyahat Ya Resulullah” der. Böylece, 70 yaşına kadar sürecek; çeşitli tehlike, sıkıntı ve hadiselere rağmen vazgeçmeyeceği seyahati başlar diye ifade etti.

19 yaşında gezmeye başlayan Evliya Çelebinin, dünyanın bir çok yerini gezdiğini ve dünyada 147 çeşit farklı dile rastladığını  ifade ediyor. Elli yıl boyunca hayatını at üstünde seyahat ederek geçirdiği, gezip gördüklerini yazdığı kitabı Seyahatname’ sinde görev için gönderildiği bölgelerde belli savaşlara katıldığı da belirtilmektedir. Hiç evlenmediği ve çocuğu olmadığı söylenen Evliya Çelebi, zengin ve köklü bir aileden gelmesi ve gezi için gittiği bölgelerde dahi vazifeler aldığı bilinmektedir. Katıldığı savaşlardan ganimetler, gittiği bölgelerde yaptığı ticaretler ve kendisine verilen sayısız hediyelerle rahat bir hayat sürmüştür. Bayraktar, Evliya Çelebi, 50 yılda at sırtında 47 ülke 257 şehir gezdi. 50 yıl boyunca 350 bin km yol kat ettiğini ve bunu adımlarını sayarsak, dünya ile ay arasında yolculuk yapmış olduğunu da söyleyebiliriz dedi. Evliya Çelebi’nin ne zaman öldüğü, nerede gömülü olduğu bugün hala tam olarak bilinmese de, gezmek için gittiği son yerin Mısır olduğu ve 1682 yılından sonra vefat ettiği söyleniyor.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği “Evliya Çelebi Seyahatname” seminerleri yaz boyunca devam edecek.

Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?