logo

07 Eylül 2018

Kızılay, Dünya İlk Yardım Günü’nde yol güvenliği ve ilk yardıma dikkat çekecek

Bir insanın hayatını kurtarmak için en önemli davranışlardan biri olan ilk yardım, eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip olan Kızılay, bu yıl “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla kutlanacak olan Dünya İlk Yardım Günü’nde farkındalık çalışmaları yapacak

 

Türk Kızılayı’nın Heybeliada’da bulunan gençlik kampını ziyaret eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, kamptaki gençlerle sohbet ederek onların faaliyetlerine katıldı. Kınık, kampta kalan gençlerden 16 yaşındaki Maram Işbat’dan (solda) ilk yardım bilgisi aldı. 

2017 yılı rakamlarına göre Türkiye’de 410.612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7.427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300.383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına bakıldığında yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Bu nedenle Kızılay, bu yıl Dünya İlk Yardım Günü’nde “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla farkındalık çalışmaları gerçekleştirecek.

İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor

Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı biliniyor. Sonuç olarak başta sürücü, aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması yolda meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor. Aşağıda önerilen basit 10 kuralın uygulanması da kazaların önlenmesini sağlıyor. İlk yardım eğitimi almayan bir kişinin hasta/yaralıya dokunmaması, sadece 112’yi araması yeterli olacak.

250 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Kızılay, o günden bugüne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. Kızılay’ın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) her yıl 15 milyondan fazla kişiyi hayat kurtarıcı olarak eğitiyor. Kızılay aynı zamanda Küresel İlk Yardım Referans Merkezi ve Avrupa İlk Yardım İşbirliği Ağının Yürütme Komitesinde de yer alıyor.

Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Kızılay, Dünya İlk Yardım Gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.

Bu yılki tema kapsamında Kızılay’ın da üyesi olduğu Küresel İlk Yardım Referans Merkezi yol güvenliğini kapsayan 10 Basit Kural yayınladı:

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYİCİ 10 BASİT KURAL

1.Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde etkisi altında ve yorgunsanız araç kullanmayın.

2.Aracınızda reflektörlü yelek ve üçgen reflektör gibi koruyucu ekipmanlar bulundurun.

3.Aracınızda ilk yardım çantası bulundurun.

4.Aracınızın ve lastiklerinizin düzenli güvenlik kontrolünden geçtiğinden emin olun.

5.Aracınızı çalıştırmadan önce herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.

6.En az 2 saatte bir dinlenin ve iyi olduğunuzdan emin olun.

7.Yol kurallarına uyun, hız limitlerine ve hava koşullarına uygun şekilde aracınızı kullanın.

8.Aracınız park halinde değilse telefonla konuşurken asla araç kullanmayın.

9.Yoldaki potansiyel tehlikelere karşı daima dikkatli olun.

10.Yoldaki uyarı levhaları, trafik ışıkları ve göstergelere uyun.

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?