logo

Dolar/TL 4.45’in altını gördü

Türk Lirası, Başbakan Yardımcısı Şimşek ve TCMB Başkanı Çetinkaya’nın Londra görüşmeleri sonrasında dolar karşısında güçlendi.

Dolar, %2’nin üzerinde düşüşle 4.45 TL’ye kadar geriledi.

Haftalık bazda dolar karşısında yüzde 5.46 artıda bulunan TL, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası arasında en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Dolar/TL kuru, Çarşamba günkü işlemlerde kademeli düşüşle 4.4596’ya kadar geriledi. ABD’de beklentiden düşük gelen özel sektör istihdamı verisi sonrası ise kur 4.44’e geriledi.

Yatırımcılarla görüşmek üzere Londra’da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın yatırımcılara güven vermesi, TL’nin yükselişinde etkili oldu.

Doların önemli paralar karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bu haftaki işlemlerde yüzde 0.15 artıda bulunuyor.

Brown Brothers Harriman gelişen piyasalar Döviz birimi küresel yöneticisi Win Thin, Salı günkü bir e-posta notunda TCMB tarafından önceki gündelrde atılan sıkılaştırma adımlarını işaret ederek “Merkez Bankası’nın adımları şimdilik TL’nin istikrar kazanmasına yardımcı oldu. Buna karşın daha fazlasının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bir çok yatırımcının nominal yerine reel faizlere odaklandığını belirtmek isterim. Arjantin’de nominal politika faizi yüzde 40, enflasyon ise yüzde 25.5; rel faiz ise yüzde 14.5. Bunu Türkiye’yle kıyasladığınızda, enflasyona göre düzeltildiğinde yüzde 16.5 nominal faiz o kadar yüksek görünmüyor.” dedi.

 

Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?