logo

Demet Receplioğlu Korkut yazdı “Bugün İnsanlık İçin Ne Ürettin?”


Yeni Metropol
y.metropol@gmail.com

Bağımlılık insanı tüketir.

Bağımlılar her şeyi tüketir.

Tükendikçe tükettiğimiz bir çağa tanıklık ediyoruz hep birlikte.

Peki ya tüketilmek tüketmekten daha hızlı gelişirse neler olur diye düşündük mü hiç?

Bir gün içinde neler tükettiğimizi bir yere yazalım. Ve tükettiklerimizin bizi ne oranda yıpratıp tükettiğini de araştırarak veya düşünerek not edelim.

Sonra bir de bugün ne ürettik diye soralım kendimize? Muhtemelen çoğumuzun buna verecek bir cevabı bile olmayabilir. İnsanlık üretemez hale geldi. Üretilmiş olanları kopyalıyor.

Yediğinden giydiğine, duygusundan düşüncesine her şeyi kopyalayan insanlar…

Hatta aklı, zihni, beyni, duyguları, düşünceleri kopyalanan insanlar…

Sevgi, nefret, kin, aşk, korku, kıskançlık vs.nin ötesinde bir şey hissediyorsak da buna bir isim bile veremeyecek haldeyiz.

Yeni bir insani değer üretilmiyor hiçbir alanda.

Elimizdeki teknoloji bile kendini kopyalıyor her geçen gün. Bu üretim meselesini daha ulusal perspektiften ele alarak daha mikro hale getirirsek üretimin iyiden iyiye azaldığını gözlemek kaçınılmaz olacaktır.

Hayatında toprağa bir kere bile çapa vurmayan insanlar olduk veya bizim için böyle kurgulanmış bir düzeneğin içinde buluverdik kendimizi. AVM’lerden dışarı çıkamaz olduk. Her yerde kendimize duvarlar ördük. Kimi zaman bir şeylerden korunmak için kimi zaman da işimize böylesi geldiği için. Birkaç şehri düstur edindik kendimize. Evlerimizi memleketimizi terk ettik. Özümüzden uzaklaştık ya da uzaklaştırıldık. Özümüz olan toprağı terk ettik.

Bir buğdaya dahi dokunamamış çocuklar sanal ne gerçek ne nasıl ayırt edecek?

Şimdi herkes zamlardan şikâyetçi.

Kimse kendisinden şikayetçi olacak kadar gerçeği görmemekte ısrarcı. Bir yerlere kurulup yayıldıkça yayılanlardan ve hantal dalkavuklardan başlayarak dönüşüm ve değişim sürecine ivedilikle geçmeliyiz. Her iş ehline verilmeli. Herkes işinde ehil olmak için mücadele etmeli. Tükenmemek için üretmeliyiz.

Gidecek başka yerimiz olmadığından değil başka bir yere gitmek istemediğimiz için memleketimizin her karışına sahip çıkalım. Özümüze dönüp üretelim, bağımlılıktan ve bağımlılardan olmaktan kurtulalım.

Selametle kalınız.

Share
951 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Nizamettin Kutlu yazdı “Uyanık olmak zorundayız”

  10 Eylül 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

  28 Temmuz 1914’de başlayan 1. Dünya Savaşı, 11 Kasım 1918 de sona erdiğinde, arkasında milyonlarca ölen insan, kaybedilen topraklar, yeniden sınırları çizilen devletlerin varlığını ortaya çıkarmıştır. İtilaf ve ittifak devletleri olarak kümeleşen dünya devletleri, kanlı bir hesaplaşmanın ortasında bulmuştu kendisini. 15 milyona yakın masum sivil genç, ihtiyar, bu vahşetin kurbanları olmuşlardı. İkinci dünya savaşı ise tarihin en kanlı savaşlarından biri olup, yaklaşık 60-65 milyon insan bu savaşlarda ölmüştür. Çok şükür o dönem Türkiye D...
 • Ata Tavil yazdı “Ekonomi ve Siyaset”

  10 Eylül 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

  Türkiye yeni bir silkiniş ve ayağa kalkma hamlesini başarıyla yürüttüğü bir dönemde ekonomik problemlerle karşılaşması manidar. Yılların yanlışlarının, teslimiyetinin, yetersizliklerinin bir kenara bırakılması, milli bir çizgiye gelinmesi, Ankara merkezli politikalar üretilmesi ve en önemlisi bütün bunların kararlılıkla yürütülmesi bize sadece avantaj ve başarı kazandırmıyor, aynı zamanda saygınlığımızı, etkinliğimizi ve belirleyiciliğimizi son derece yükseltiyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki; Türkiye'nin değişken gündeminde Ekonomi'nin...
 • Demet Receplioğlu Korkut yazdı “Bugün İnsanlık İçin Ne Ürettin?”

  10 Eylül 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

  Bağımlılık insanı tüketir. Bağımlılar her şeyi tüketir. Tükendikçe tükettiğimiz bir çağa tanıklık ediyoruz hep birlikte. Peki ya tüketilmek tüketmekten daha hızlı gelişirse neler olur diye düşündük mü hiç? Bir gün içinde neler tükettiğimizi bir yere yazalım. Ve tükettiklerimizin bizi ne oranda yıpratıp tükettiğini de araştırarak veya düşünerek not edelim. Sonra bir de bugün ne ürettik diye soralım kendimize? Muhtemelen çoğumuzun buna verecek bir cevabı bile olmayabilir. İnsanlık üretemez hale geldi. Üretilmiş olanları kopyalı...
 • Mahmut Boydak yazdı “Yerel Yönetimlerin Öncü Belediyeleri”

  10 Eylül 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

  Başkent'te yerel seçim hareketliliği başladı. Kulislerde, AK Parti'nin adaylarını, önceki seçimlere göre daha erken belirleyeceği konuşuluyor. Milletvekili seçiminde partiler arası yapılan ittifaklar belediye seçimlerinde de devam edecek mi etmeyecek mi? Sorusu gündemi oyalarken inceden inceye adayların kim olacağı tartışılmaya başlandı. Erdoğan parti yönetimine yol haritasını anlatırken tarihi yerel seçimlerin üzerine vurgu üzerine vurgu yapmıştı. Erdoğan, parti yönetimine yeni döneme ve sürece ilişkin takvimi anlatırken kongreyi öne çe...